دسته بندی ها:

دسته بندی ها

عکاسی دیجیتال

عکاسی دیجیتال

تعداد ویدئوها: 49

در دروه ویدیویی «عکاسی دیجیتال» به بررسی تاریخچه دوربین‌های عکاسی دیجیتال و همچنین معرفی اجزای مهم آن می‌پردازیم. تا چندین دهه پیش، زمانی که قصد داشتیم خاطرات گذشته خود را مرور کنیم به سراغ آلبوم‌ عکس‌های خود می‌رفتیم و ساعت‌ها به عکس‌های درون آن خیره می‌شدیم. تصاویری که با دوربین‌های آنالوگ گرفته می‌شدند و به دلیل وجود حلقه‌های نگاتیو محدود فرصتی برای آزمون و خطا باقی نمی‌گذاشتند. اما امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی بخصوص در حوزه عکاسی، دوربین‌های آنالوگ و آلبوم‌های عکس جای خود را به دوربین‌های دیجیتالی و گالری گوشی همراه یا حافظه رایانه‌های شخصی داده‌اند. به طور کلی ایده ابداع نخستین دوربین‌های عکاسی دیجیتال در اوایل دهه 60 میلادی توسط یک مهندس هوافضا به نام یوجین اف لالی مطرح شد. وی در آن دوران ایده استفاده از سنسورهای نوری برای عکاسی دیجیتالی به ذهنش خطور کرد و هدفش عکس‌برداری از ستاره‌ها و سیارات مختلف بود. پس از گذشت چندین سال سرانجام در سال 1975، استیون ساسون؛ یکی از مهندسان شرکت ایستمن کداک موفق شد نمونه اولیه نخستین دوربین‌های دیجیتالی را طراحی نماید. او به عنوان مخترع دوربین دیجیتال، چندین لنز از دوربین‌های فیلمبرداری کداک و قطعات دیجیتالی موتورولا را با سنسورهای الکترونیکی CCD ترکیب کرد و آنها را به شکل یک دوربین تقریبا دیجیتالی درآورد. پس از آن ساختار و عملکرد دوربین‌های دیجیتالی به تدریج توسعه یافت و بسیاری از کمپانی‌های مطرح همچون سونی، نیکون و کانن اقدام به طراحی و تولید انواع گوناگونی از دوربین‌های دیجیتالی نظیر DSLR ،SLT ،Rangefinders ،Compacts ،MILC و... نمودند. در دوربین‌های دیجیتالی سنسور تصویر جزء مهم‌ترین اجزای تشکیل دهنده آن به شمار می‌رود و جایگزین فیلم و نگاتیو در دوربین‌های قدیمی می‌باشد. سنسور در واقع محلی در دوربین است که پس از دریافت نور ورودی از لنز، آن را به سیگنال‌های الکترونیکی تبدیل می‌کند. در حال حاضر (2018) انواع متفاوتی از سنسورهای تصویر برای دوربین‌های دیجیتالی تعبیه شده است که عبارتند از: سنسورهای سیماس یا نیم‌رسانای اکسید فلزی مکمل "CMOS"، سنسورهای دستگاه جفت کننده بار "CCD" و سنسورهای Foveon. ناگفته نماند که اندازه سنسور، نوع و تعداد پیکسل‌های هر دوربینی با دوربین دیگر متفاوت بوده و هر چه تعداد پیکسل‌ها در سطح سنسور بیشتر باشد جزئیات و کیفیت تصویر افزایش می‌یابد. علاوه بر این برای بیشتر این دوربین‌ها‌ لنزهای مختلفی تولید و عرضه شده است. لنزهایی نظیر تله‌فتو، زوم، چشم‌ماهی، ماکرو، تیلت‌شیفت و... که همگی به منظور عکس‌برداری از سوژه‌ها و موقعیت‌های مختلف به کار می‌روند و حس متفاوتی از فضای محیط را به عکاس منتقل می‌کنند. در ادامه شما عزیزان را به تماشای ویدیوهای آموزشی عکاسی دیجیتال دعوت می‌کنیم.

اصول عکاسی

اصول عکاسی

تعداد ویدئوها: 356

در دوره ویدیویی «اصول عکاسی» با ما همراه باشید. با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی در زمینه‌های مختلف بخصوص در حوزه عکاسی به تدریج انواع دوربین‌های دیجیتال (SLR ،DSLR ،Compact و ... ) جایگزین دوربین‌های آنالوگ شدند و دنیای عکاسی را متحول ساختند. اگر چه امروزه عکاسی به ظاهر بسیار راحت‌تر از گذشته است، اما برای ثبت یک عکس ماندگار و منحصر به فرد باید با اصول و قوانین عکاسی و همینطور با ساز و کار دوربین‌های دیجیتال آشنایی داشت. اینکه در چه موقعیتی و با چه تنظیماتی می‌توان تصویری را ثبت کرد که در نوع خود ارزشمند باشد، خود دانشی است که در این مجموعه کوشیده‌ایم آن را به شکل کاملی به شما هنرجویان عزیز آموزش دهیم. در ثبت یک عکس عوامل مختلفی همچون نورپردازی، تنظیمات اپرچر، سرعت شاتر، عمق میدان دید، ایزو، فوکوس و بسیاری عوامل دیگر مؤثرند. در رابطه با اصول نورپردازی در عکاسی نیز می‌توان به نورهای طبیعی، مصنوعی، مستقیم و غیرمستقیم اشاره کرد. فلاش، لامپ و نورهای چشمک زن در دسته بندی مصنوعی و نور خورشید، آتش، رعد و برق و بسیاری موارد دیگر در دسته نورهای طبیعی قرار می‌گیرند. همچنین نور می‌تواند از جهات مختلفِ طرفین، بالا، پشت و جلو به سوژه بتابد و هر کدام از این حالات در ساعات مختلف روز رخ می‌دهند. فوکوس کردن نیز تکنیک رایج دیگری در عکاسی بوده و برای تنظیم آن دو حالت فوکوس دستی و خودکار در دوربین‌ها تعبیه شده است. در حالت خودکار انواع فوکوس تک نقطه‌ای، گروهی و تمام نقاط را داریم که هر یک بنا به شرایط و موقعیت‌های متفاوت مورد استفاده قرار می‌گیرند. یکی از اشتباهات رایج در حوزه عکاسی این است که برخی از افراد اپرچر را به غلط دیافراگم می‌نامند. اما در حقیقت دیافراگم دوربین ابزاری فیزیکی در درون لنز است که با باز و بسته شدن پره‌های آن، نور از منفذی به نام اپرچر به سنسور دوربین راه پیدا می‌کند. از جمله مهارت‌های مهم و بنیادی دیگر در حرفه عکاسی، فراگیری نحوه انجام تنظیمات اپرچر، سرعت شاتر، عمق میدان دید و ایزو برای ثبت تصویر است. مفهوم ایزو در عکاسی در واقع بیانگر میزان حساسیت سنسور به نور محیط بوده و در بیشتر دوربین‌های دیجیتالی مقدار آن معمولا بین مقادیر 100 تا 6400 و حتی بیشتر متغیر است. در بسیاری از دوربین‌ها مقدار ISO استاندارد کمینه عدد 100 می‌باشد و تصویر قابل قبول و مطلوبی را به مخاطب ارائه می‌دهد. در ادامه توجه شما عزیزان را به تماشای ویدیوهای آموزش اصول عکاسی جلب می‌کنیم.

عکاسی با کارل تیلور

عکاسی با کارل تیلور

تعداد ویدئوها: 18

در دوره ویدیویی «عکاسی با کارل تیلور» به آموزش اصول اولیه و اساسی این هنر پرطرفدار و همچنین معرفی تکنیک‌های رایج عکس‌‌برداری در موقعیت‌های مختلف خواهیم پرداخت. امروزه تقریبا تمام افراد حداقل یک بار عکس‌‌برداری با دوربین‌های مختلف را تجربه کرده‌اند. با مروری بر گذشته، این هنر آن طور که هم‌اکنون شاهد آن هستیم به این اندازه پیشرفت نکرده بود و دوربین‌های عکاسی در اندازه‌های بسیار بزرگ و با ساختاری کاملا متفاوت از نمونه‌های امروزی ساخته می‌شدند. پس از ابداع روش‌ داگرئوتیپ توسط لوئی داگر؛ هنرمند و فیزیکدان فرانسوی در سال 1839 به منظور ثبت عکس‌های دائمی و روش کالوتایپ و بعد از آن با ظهور فیلم‌های عکاسی، دوربین‌ها دستخوش تحولات زیادی شدند و با گذشت زمان دوربین‌های آنالوگ و دیجیتال توسط کمپانی‌های مشهوری همچون لایکا، نیکون، کانن، پنتاکس، سونی و... پدید آمدند. با پیشرفت علم و تکنولوژی در حوزه عکاسی، دوربین‌های دیجیتالی جایگزین دوربین‌های آنالوگ شده و در مدل‌ها و انواع مختلفی همچون Compact ،DSLR ،SLT ،MILC و ... عرضه گردیدند. این دوربین‌ها برای ذخیره سازی عکس، به جای فیلم از حسگرهای حساس به نور غالبا از نوع CCD یا CMOS استفاده می‌کنند و نسبت به دوربین‌های آنالوگ از قابلیت‌های بیشتری برخوردار می‌باشند. دوربین‌های دیجیتالی در حالت کلی به دو صورت دستی و خودکار تنظیم می‌شوند که از این میان ویژگی فوکوس در حالت خودکار چندین زیرشاخه دیگر نظیر فوکوس خودکار منفرد، پیوسته و ترکیبی را در بر می‌گیرد. همچنین برای بیشتر این دوربین‌ها لنزهای مختلفی نظیر لنز استاندارد، واید، تله‌فوتو، ماکرو، چشم‌ماهی و... طراحی و تولید شده است. این لنزها با عبور نور از خود و هدایت آن به درون دوربین باعث می‌شوند که تصویر به صورت واضح‌تری بر روی سنسور دوربین‌های دیجیتالی منعکس گردد. قدرت و کیفیت لنزها به عوامل گوناگونی بستگی دارد که مهم‌ترین آنها عبارتند از فاصله کانونی و عدد دیافراگم. در کنار این موارد عوامل دیگری نیز همچون نوردهی مطلوب، ایجاد ترکیب بندی مناسب در تصویر با استفاده از قانون یک سوم و نسبت طلایی، انتخاب صحیح سرعت شاتر و... را می‌توان نام برد که بکارگیری همه آنها در کنار یکدیگر به ثبت تصاویری منحصر به فرد و خیره کننده می‌انجامد. در ادامه شما علاقه‌مندان به هنر عکاسی را به تماشای ویدیوهای این دوره دیدنی دعوت می‌کنیم.

دانستنی‌های هنر عکاسی

دانستنی‌های هنر عکاسی

تعداد ویدئوها: 47

در دوره ویدیویی «دانستنی‌های هنر عکاسی» با ما همراه باشید. یک عکس قبل و بعد از ثبت شدن، مراحل مختلفی را طی می‌کند تا در نهایت به یک تصویر کامل و ماندگار تبدیل شود. در هنر عکاسی عواملی همچون سوژه، دوربین، ابزارهای کمکی، شرایط محیطی و تنظیمات نوردهی همگی دست به دست هم می‌دهند تا در نهایت یک تصویر ارزشمند به ثبت برسد. اما پس از ثبت یک عکس چه اتفاقی می‌افتد؟ آیا پس از انتقال به سیستم به سرعت چاپ می‌شود؟! بی‌شک کمی کار کردن بر روی تصویر ثبت شده با نرم افزارهای ویرایشی نتیجه دلچسب‌تری را به همراه خواهد داشت. برای ثبت یک عکس، استفاده از انواع تجهیزات عکاسی در شرایط مختلف امری ضروری است. به عنوان مثال وجود سه پایه به شما این امکان را می‌دهد که بتوانید از سرعت‌های پایین شاتر استفاده کنید. همچنین زمانی که نور خوبی در اختیار ندارید، تجهیزات نورپردازی همچون فلاش‌ها، پنل‌ها و رفلکتورها شرایط نوردهی مناسبی را برای شما فراهم می‌نمایند. علاوه بر تمامی ابزارهای مورد نیاز در عکاسی، کیف‌های مخصوص دوربین‌های عکاسی نیز از اهمیت بالایی برخوردارند. این کیف‌ها در انواع مختلف دوشی، کوله پشتی، چمدانی و آلومینیومی طراحی شده‌اند. نکته حائز اهمیت در این زمینه این است که در شرایط جوی نامناسب همچون هوای بارانی می‌توان با به همراه داشتن یک کیف ضدآب از تجهیزات حساس درون آن محافظت کرد و از نفوذ آب به داخل کیف جلوگیری نمود. پس از اینکه یک تصویر با در نظر گرفتن و رعایت تمامی نکات اصولی عکاسی ثبت گردید می‌توان گفت که نیمی از راه را برای تبدیل شدن به یک تصویر ایده‌آل طی کرده است. پس از آن با انتقال تصویر به رایانه، کار با نرم افزارهای ویرایشی همچون فتوشاپ آغاز می‌شود. این نرم افزار قدرتمند با برخورداری از قابلیت‌های فراوان، امکان ایجاد تغییرات مختلفی در تصاویر را فراهم می‌کند. یکی از این تغییرات می‌تواند تنظیم رنگ باشد. این تغییرات از طریق منوی Image در قسمت Adjustment نرم افزار فتوشاپ قابل دسترسی بوده و امکان اعمال تنظیمات مختلفی را در زمینه رنگ و نوردهی برای کاربران فراهم می‌کند که از جمله آنها می‌توان به تنظیم کنتراست و روشنایی تصویر، تنظیم غلظت رنگ، سیاه و سفید کردن تصاویر، استفاده از فیلترهای رنگی و... اشاره نمود. در ادامه توجه شما عزیزان را به تماشای ویدیوهای این دوره دیدنی جلب می‌کنیم.

اشتباهات رایج در عکاسی

اشتباهات رایج در عکاسی

تعداد ویدئوها: 17

در دوره ویدیویی «اشتباهات رایج در عکاسی» به بررسی عواملی که باعث ثبت یک تصویر ناهماهنگ و ناموزون می‌شود خواهیم پرداخت و راهکارهایی را برای جلوگیری از آن ارائه می‌نماییم. بسیاری از افراد به اشتباه تصور می‌کنند که عکاسی فقط در ایستادن مقابل سوژه و فشردن دکمه شاتر خلاصه می‌شود و بدون داشتن هیچ گونه پیش زمینه‌ای می‌توان به ثبت بهترین تصاویر پرداخت. اما در حقیقت هنر عکاسی پیچیده‌تر از آن چیزی است که ما فکرش را می‌کنیم و اصول و تکنیک‌های مختلفی دارد که بدون آشنایی با هر یک از آنها عکس‌برداری باکیفیت و بدون نقص تقریبا غیرممکن است. عدم بکارگیری این اصول مهم و کاربردی می‌تواند عکاسان تازه کار و کم تجربه را نیز دچار اشتباهات مختلفی در هنگام عکاسی کند. اشتباهات رایجی که با اصلاح چند مورد و با ارائه چندین راهکار برطرف خواهند شد. یکی از این موارد کج بودن خط افق در تصویر است. در این حالت می‌توان از نرم افزارهای ویرایش عکس نظیر فتوشاپ کمک گرفت و با استفاده از ابزارهای آن موقعیت خط افق را تصحیح نمود. بکارگیری ابزار خط افق مجازی در دوربین‌های دیجیتالی نیز می‌تواند گزینه بسیار خوبی برای تنظیم صحیح خط افق در تصویر باشد. مورد دیگر تنظیم نامناسب فوکوس است که در نهایت به ثبت تصویری نامطلوب می‌انجامد. این مشکل اغلب در هنگامی که تنظیمات دوربین در حالت فوکوس خودکار قرار دارد رخ می‌دهد و در این حالت ممکن است که دوربین بر روی نقطه‌ای در پشت و یا جلوی سوژه مورد نظر فوکوس کند. به همین منظور و برای اینکه مطمئن شوید که دوربینتان نقطه فوکوس مناسبی را برای سوژه‌های ثابت بر می‌گزیند می‌توانید از قابلیت فوکوس خودکار تک نقطه‌ای استفاده نمایید. علاوه بر این در بسیاری از مواقع تصویر ثبت شده از وضوح نامناسبی برخوردار است و این عدم وضوح می‌تواند ناشی از عواملی همچون حرکت دوربین در هنگام نوردهی، حرکت سوژه و یا انتخاب نادرست نقطه فوکوس باشد. برای جلوگیری از تار شدن تصویر و رفع این مشکل راه ‌حل‌های مختلفی ارائه شده است که از جمله آنها می‌توان به افزایش مقدار ISO دوربین، افزایش سرعت شاتر، فعال سازی قابلیت تثبیت تصویر در دوربین و استفاده از سه پایه اشاره کرد. مبحث دیگری که در حوزه عکاسی بسیار مورد توجه می‌باشد رعایت ترکیب بندی صحیح در تصویر و قرارگرفتن سوژه‌ها در بهترین موقعیت ممکن است؛ به گونه‌ای که توجه مخاطب علاوه بر سوژه اصلی به سایر عناصر موجود در تصویر نیز جلب شود. بهترین و ساده‌ترین راه استفاده از قانون یک سوم است، روشی که در آن تصویر به 9 قسمت مستطیل شکل تقسیم شده و سوژه‌ها بر روی محل تلاقی این خطوط قرار داده می‌شوند تا از این طریق به تصویر عمق و جذابیت بیشتری ببخشند. در ادامه شما عزیزان را به تماشای ویدیوهای این دوره جذاب دعوت می‌کنیم.