دسته بندی ها:

دسته بندی ها

عکاسی از طبیعت 1

عکاسی از طبیعت 1

تعداد ویدئوها: 71

در دوره آموزشی «عکاسی از طبیعت 1» قصد داریم شما را با مفهوم و اصول بکارگیری این سبک از هنر عکاسی بیشتر آشنا نماییم. عکاسی طبیعت به دلیل وجود مناطق دیدنی و منحصر به فرد و امکان ثبت تصاویر از سوژه‌های خیره کننده، همواره محبوبیت زیادی داشته و مورد استقبال عکاسان سراسر دنیا می‌باشد. جست و جوی فراوان، مشاهده دقیق محیط و زاویه دید بسیار خوب نکات مهمی هستند که در حین عکاسی طبیعت باید به آنها توجه نمود. علاوه بر این نباید از کیفیت مطلوب دوربین عکاسی و ایجاد تناسب میان المان‌های مهم نوردهی نظیر ایزو (میزان حساسیت سنسور به نور)، سرعت شاتر و دیافراگم غافل بود. در خصوص مقدار مناسب ایزو، مشهود است که هرچه مقادیر آن کمتر باشد، حساسیت سنسور به نور و ایجاد نویز در تصویر کاهش می‎یابد و این مقدار در بسیاری از دوربین‎های عکاسی دیجیتالی بین بازه 100 تا 6400 و حتی بیشتر متغیر است. دیافراگم نیز یکی دیگر از از این المان‌هاست و علی‌رغم تفاوتش با اپرچر بسیاری از افراد این دو مفهوم را به اشتباه با یکدیگر یکسان می‌دانند. دیافراگم در واقع یک قطعه مکانیکی در دوربین است که به واسطه باز و بسته شدنش میزان نور ورودی به دوربین را از طریق روزنه‌ای به نام اپرچر تعیین می‌کند. مقدار اپرچر نیز بر میزان عمق میدان تصویر تأثیرگذار می‎باشد؛ به طوری که با افزایش مقدار اپرچر عمق میدان هم افزایش می‎یابد. یکی از موضوعات مهم دیگری که در حوزه عکاسی و به خصوص عکاسی طبیعت بسیار اهمیت دارد، مبحث کمپوزیسیون یا ترکیب بندی است. ترکیب بندی در عکاسی در حقیقت به معنای چیدمان مناسب عناصر در کادر تصویر می‌باشد؛ به گونه‌ای که تمامی این عناصر نگاه مخاطب را به سوی سوژه اصلی معطوف کنند. تکنیک‌های گوناگونی وجود دارد که به کمک آنها می‌توان عناصر مختلف عکس را به صورت منحصر به فردی در قاب تصویر گنجاند. تکنیک‌هایی نظیر قانون یک سوم، نسبت طلایی، ترکیب ‌بندی مرکزی (تقارن)، استفاده از خطوط هدایتگر و مورب و... در عکاسی که هر یک به نوبه خود می توانند یک عکس ساده و معمولی را به یک اثر هنری بی‌نظیر تبدیل کرده و احساسات نهفته در آن را به بهترین شکل ممکن بیان کنند. در ادامه شما عزیزان را به تماشای ویدیوهای آموزشی «عکاسی از طبیعت 1» دعوت می‌کنیم.

عکاسی از طبیعت 2

عکاسی از طبیعت 2

تعداد ویدئوها: 86

در دوره ویدیویی «عکاسی از طبیعت 2» با ما همراه باشید. هنر عکاسی سبک‌های مختلفی دارد که از جمله آنها می‌توان به عکاسی پرتره، خبری، ورزشی، معماری، انتزاعی، مستند و ... اشاره کرد. عکاسی از طبیعت نیز شاخه‌ای از این هنر است که سوژه‌های آن گستره وسیعی از عناصر طبیعی موجود در جهان هستی را در بر می‌گیرد. در این بین رودخانه‌ها، کوه‌ها، جنگل‌ها، سواحل، گل‌ها و آسمان جزء سوژه‌های اصلی این شاخه به حساب آمده و همگی در قاب دوربین‌های عکاسی گنجانده می‌شوند. در مجموع حتی اگر یک عکاس حرفه‌ای هم نباشید اما حتما می‌دانید که ثبت یک تصویر به امکانات و شرایط مختلفی وابسته است. در ابتدایی‌ترین حالت شما به یک دوربین مناسب نیاز دارید (دوربین گوشی و یا یک دوربین مستقل). شرایط نیز همچون نور، موقعیت و وضعیت جوی گاه با شما همراه بوده و گاهی در بدترین حالت، ممکن است شما را از ثبت تصویری که شاید مدت‌ها منتظر آن بوده‌اید محروم کند. نورپردازی در عکاسی نیز همواره از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. به طور کلی نور به دو دسته مستقیم و غیر مستقیم و همینطور مصنوعی و طبیعی تقسیم می‌شود. یکی از مهم‌ترین نورهای طبیعی در عکاسی، خورشید است که با طلوع و غروب زیبایش موقعیت‌های بی‌شماری برای ثبت تصاویری به یاد ماندنی ایجاد می‌کند. ناگفته نماند که زاویه تابش نور به سوژه‌ها بر روی آنها بسیار تأثیرگذار بوده و این زاویه به موقعیت خورشید در آسمان بستگی دارد. در بیان اصول اولیه عکاسی می‌توان به موارد متعددی همچون تمیز بودن لنز دوربین، استفاده بموقع از فلاش، کادربندی، رعایت قانون یک سوم، استفاده از تکنیک سیلوئت یا ضد نور، زمانبندی و ... اشاره کرد. زمانبندی در عکاسی اشاره به فصول مختلف سال و همینطور زمان مناسب در شبانه روز برای ثبت یک تصویر متفاوت دارد. برای مثال هنگامی که خورشید در پایین و نزدیک به سطح افق قرار می‌گیرد نور طلایی رنگ زیبایی تابیده می‌شود و به دنبال آن بسیاری از عکاسان خوش ذوق را برای ثبت این پدیده خیره کننده به سوی خود می‌کشاند. این نور زیبا، گرم و با کنتراست پایین، تنها در فضاهای باز و البته در همه جهات قابل مشاهده است. در انتها به خاطر داشته باشید که صبور بودن، خلاقیت، سرعت عمل در تصمیم‌گیری، کنجکاوی و مستقل بودن همیشه جزء خصوصیات اصلی عکاسان خبره به شمار می‌رود و با تکیه بر این موارد است که می‌توان تصاویر خارق‌العاده و منحصر به فردی را ثبت نمود. در ادامه امیدواریم از تماشای ویدیوهای آموزشی عکاسی از طبیعت نهایت لذت و استفاده را ببرید.

عکاسی از حیات‌وحش

عکاسی از حیات‌وحش

تعداد ویدئوها: 18

در دوره ویدیویی «عکاسی از حیات وحش» سعی داریم تا با این شاخه از هنر عکاسی بیشتر آشنا شویم. همزمان با حیات ما بر روی کره زمین، موجودات بسیار دیگری نیز در جای جای این کره خاکی برای بقا و تداوم نسل خود در تلاشند. آنچه در روند زندگی این موجودات می‌گذرد برای بسیاری از عکاسان جالب توجه بوده و به نوعی شاخه‌ای از هنر عکاسی به نام عکاسی حیات وحش را به وجود می‌آورد. در بیان اصول عکاسی حیات وحش می‌توان گفت که به مانند دیگر زمینه‌های عکاسی، در این شاخه نیز علاوه بر اهمیت تنظیمات اولیه و ضروری دوربین و فنون مورد نیاز، یکسری قوانین وجود دارد که رعایت آنها برای هر عکاسی لازم است. آنچه در عکاسی از حیات وحش با آن مواجه هستیم، وسعت بی‌کرانی از مؤلفه‌های غیرقابل کنترل و البته محدود کننده است. به عنوان مثال برای ثبت تصویر از یک پرنده در حال پرواز، اینکه بتوان این موجود را در شرایط نوری ایده‌آل و در مکانی مناسب آن هم در حالت پرواز یافت، کار چندان راحتی به نظر نمی‌آید. بنابراین برای مهیا شدن شرایط مناسب عکس‌برداری نه تنها باید صبور بود بلکه باید زمان زیادی را به آن اختصاص داد. در این مواقع می‌بایست از انجام یکسری کارها پرهیز نمود؛ به عنوان مثال پرندگان را مجبور به پرواز نکنید، حیوانات را برای ثبت عکسی دلخواه نترسانید، برای آنها تله نگذارید و بیش از حد به حیوانات وحشی نزدیک نشوید. شاید بتوان گفت یک اصل مهم در عکاسی از حیات وحش پذیرفتن شرایط موجود و عدم برهم زدن و دخالت در روندی است که قابل مشاهده می‌باشد. همواره به خاطر داشته باشید که برای عکاسی از یک نوع گونه به خصوص باید اطلاعات کاملی نسبت به آن جانور، محیط زندگی، مکانی که می‌توان آن را یافت و بسیاری مسایل دیگر داشته باشید. به عنوان مثال هنگام صبحگاه و پیش از طلوع خورشید را می‌توان بهترین زمان ممکن برای عکاسی از پرندگان دانست. در کنار ذکر این نکات مهم، خالی از لطف نخواهد بود که به تأثیر عکاسی بر حیات وحش برخی از نقاط آمریکای جنوبی اشاره‌ای داشته باشیم. از جمله این مناطق می‌توان از آیبرا، حیات وحش پاتاگونیا و تالاب پانتانال نام برد. تالاب پانتانال که بخش وسیعی از آن در برزیل و مابقی آن در بولیوی و پاراگوئه قرار دارد، با مساحتی بیش از 180 هزار کیلومتر مربع به عنوان بزرگ‌ترین تالاب استوایی جهان شناخته شده و از تنوع زیستی بالایی برخوردار است. در این منطقه 60 گونه پستاندار، 680 گونه پرنده، 50 نوع خزنده و در نهایت 260 گونه ماهی وجود دارد. منطقه حفاظت شده آیبرا در شمال شرقی کشور آرژانتین نیز نمونه خوبی از پیشروی عکاسی و حفاظت محیط زیست در راستای یکدیگر است. این منطقه هم‌اکنون توسط دولت مورد محافظت قرار گرفته و ماهیگیری و شکار در آن ممنوع می‌باشد. در گذشته ساکنان منطقه آیبرا به ماهیگیری و شکار مشغول بودند اما با گذشت زمان، توجه عکاسان به تنوع جانوری این ناحیه سبب شد تا ساکنین روش کسب درآمد خود را تغییر داده و بر روی پذیرش گردشگر و عکاسان متمرکز شوند. به این طریق عکاسان به نوعی نقش ناجی را برای محیط زیست و حیوانات این منطقه از جمله جگوارها ایفا کرده و در حفظ و بقای جانداران این سرزمین می‌کوشند. امیدواریم تماشای ویدیو‌های این مجموعه مورد توجه شما علاقه‌مندان قرار گیرد.